Přejídání

Znaky:

  • Je mimo tvoji kontrolu
  • Probíhá již delší dobu 
  • Přibírání na váze

Možné pocity: 

  • Provinilost 
  • Pocit ztráty kontroly
  • Nevolnost

Co je to záchvatovité přejídání?

Na začátek je nutné poznamenat, že je důležité rozlišit záchvatovité přejídání od dalších poruch příjmu potravy. Ve srovnání s bulimií zde dochází pouze k přejídání bez následné snahy to odčinit, tzn. bez dalších epizod cvičení, vyvolávání zvracení apod. Přejídání je v tomto případě nekontrolovatelné a probíhá alespoň 1 týdně po dobu 3 měsíců. Během této doby bude patrný také nárůst hmotnosti.

Co s tím?

Jako u většiny psychických problémů je vhodné identifikovat příčinu a spouštěče tvého přejídání. Řešíš tím třeba stres nebo špatnou náladu? Pokud se ti podaří identifikovat příčinu, pak je nutné zapracovat také na ní. Dalším důležitým faktorem jsou spouštěče, jinak řečeno jaký podnět u tebe přejídání způsobí. Je to třeba určitá činnost, specifické místo nebo čas? Pokud je budeš znát, můžeš s nimi pracovat a dopředu se připravit. 

Řekni si, proč chceš takové své chování změnit a stanov si jasný a měřitelný cíl, který ti pomůže s udržením motivace. 

Začni si psát deník ohledně jídla, kdy jsi co snědl a jak ses potom cítil. Může se to zdát jako zbytečné a pravděpodobně tě to nebude bavit, ale věř, že to pomůže. Postupně si totiž uvědomíš, jak by se dal tvůj jídelníček upravit, čemu se vyhnout a kde přidat. 

Připrav si dopředu jídelníček na další den a zkus se ho držet. 

Naplánuj si na kritický čas nějakou aktivitu, která tě zabaví. Třeba tě pak ani nenapadne něco sníst a nebo k tomu nebudeš mít přístup. 

Nekupuj nezdravá jídla a nebo je schovej do skříně tak, abys je neviděl jako první, když ji otevřeš.

Pro tip: pokud se přejídáš pozdě večer a v noci, vyčisti si dřív zuby, třeba tě pak lenost a myšlenka na to, že si je budeš muset vyčistit znovu, odradí.